Propozycja dla kazimierskich młodych
 gniewnych

Skomentuj (18)
Przez jakiś czas na Forum żywo dyskutowano na temat braku wsparcia ze strony artystów kazimierskich dla miejscowej młodzieży uzdolnionej artystycznie. Zajęcia, które od początku tego roku proponuje Kazimierski Ośrodek Kultury, mają szansę to zmienić.

"Od co najmniej kilku lat mam wrażenie, że Kazimierz zgubił młode, wrażliwe pokolenie. I nie przekonują mnie powstające coraz to nowe galerie, bo w nich sprzedają malarze z Warszawy, Lublina, Radomia, a nie młodzi kazimierzanie. A gdzie koło młodych fotografików pod patronatem Krzysztofa Pruszkowskiego? Dlaczego Jan Wołek, człowiek renesansu, nie uczy pisać tekstów, np. w domu kultury? Dlaczego Tadeusz Pałka, zamiast przeglądu swoich filmów, nie prowadzi warsztatów dokumentu? A gdzie są kazimierskie plenery, pod kierunkiem Jerzego Gnatowskiego, Franciszka Kmity czy Andrzeja Siemińskiego?" - tak jeszcze niedawno narzekał na Forum jeden z dyskutantów ukrywający się pod pseudonimem "Kudłaty". Wywołało to ożywiony dyskurs, w którym przytaczano różne racje. Głosem w tej dyskusji, przełożonym na konkretne działanie, są zajęcia plastyczne, które od początku nowego roku kalendarzowego prowadzi w Kazimierskim Ośrodku Kultury Krzysztof Michalski, artysta malarz, związany z Miasteczkiem od dziecka. Idea zorganizowania warsztatów plastycznych powstała jednak dużo wcześniej.

Zajęcia mają formę 150 godzinnego kursu rysunku i malarstwa. Adresowane są głównie do uzdolnionej artystycznie młodzieży, ale przed nikim nie zamyka się drzwi - w sobotnich zajęciach obok licealistów uczestniczyły dzieci ze szkoły podstawowej, a nawet para emerytowanych nauczycieli.

- Przewiduję zajęcia we wszystkich technikach rysunkowych, takich jak: ołówek, węgiel, rysunek lawowany, pastel, w niektórych technikach malarskich, m. in.: akwarela, gwasz, plakatówka, tempera. Może nawet malarstwo olejne? - planuje Krzysztof Michalski - O ile, oczywiście pozwolą na to fundusze. Na razie podstawowe materiały do rysowania finansuje Kazimierski Ośrodek Kultury. Brakuje nam sztalug, desek do przypinania arkuszy do rysownia. Może ktoś by je wypożyczył lub zechciał sponsorować ich zakup?

W sali na pięterku w Kazimierskim Ośrodku Kultury pod fachowym okiem malarza spora grupa osób w skupieniu rysuje martwą naturę. Dziś - studium przedmiotu. Krzysztof Michalski pochyla się nad każdym i cicho podpowiada, jak poradzić sobie z ewentualnymi problemami. Na razie zajęcia odbywają się w pomieszczeniu, kiedy przyjdzie czas na malowanie architektury czy pejzażu, uczniów pana Krzysztofa zobaczymy wraz z mistrzem na kazimierskim rynku czy nad Wisłą.

- Obecnie mała ilość godzin plastyki w szkole nie pozwala na opanowanie technik malarskich i rysunkowych a tym bardziej na pracę z uczniami uzdolnionymi plastycznie. Zajęcia, które prowadzę w Ośrodku Kultury mogą docelowo być pomocne w dostaniu się na uczelnię plastyczną, czy to na poziomie liceum czy szkoły wyższej. - mówi Krzysztof Michalski - Marzeniem moim byłoby, gdyby warsztaty odbywały się w dwu grupach - początkowej i zaawansowanej, wtedy efekty naszych działań byłyby bardziej widoczne. Wszystko jednak zależeć będzie od zainteresowania młodzieży tą formą oraz - niestety - od funduszy...

Na razie chętnych na zajęcia prowadzone przez malarza Krzysztofa Michalskiego nie brakuje. Najwyraźniej nie mają racji ci, którzy jeszcze niedawno twierdzili, że "młody Kazimierz nie jest zainteresowany żadną forma rozwoju osobowości. A młode pokolenie w wieku lat kilkunastu pomaga rodzicom betonować podwórka, przerabiając je na parkingi. Nastepnie, wzorem starszych, wszystkie wolne chwile poświęca zarabianiu kasy, lub wyjeżdża do Warszawy." (cytaty pochodzą z Forum)

*Krzysztof  Michalski*

Urodził się 27.05.1962 roku w Kazimierzu Dolnym. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu ze specjalnością konserwacja rzeźby i detalu architektonicznego. Studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom z rzeźby w pracowni doc. Bogumiła Zagajewskiego.

Uprawia głównie malarstwo olejne, akrylowe i akwarelę.

Od 1988 roku jest nauczycielem plastyki w kazimierskich szkołach.

W 1999 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w muzeum w
Hortobagy na Węgrzech.

WYSTAWY:

indywidualne:

- KMPIK Zamość 1982

- PSM Puławy 1983

- GALERIA KONT Lublin 1985

- GALERIA PRZY BIURZE HANDLOWO PRAWNYM   Puławy 1991

- GALERIA ART Kazimierz 1992                         

- GALERIA ŁAZOREK Kazimierz 1992

- GALERIA NOWA Lublin 1992

- GALERIA GRABSKI Lublin 2003

- KAZIMIERSKI OŚRODEK KULTURY 2004

zbiorowe:

- Wystawa poplenerowa Berlin-Steglitz 1993

- Wystawa absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych - Zamość

- Muzeum Regionalne 1995

- Wystawy poplenerowe Hortobagy - Węgry 1997-2004

- Hajduhadhaz - Węgry 1999

- Hatvan - Węgry 1999

- Debrecen - Węgry 2000, 2004

- GALERIA CANALETTO Warszawa 1998

- MALARZE KAZIMIERZA - SALON LETNI, GALERIA DZWONNICA Kazimierz 1999

- PREZENTACJE KONFRATERNI SZTUKI, GALERIA DZWONNICA Kazimierz 2000

- Wystawa i aukcja na rzecz Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie 2001-2005.

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę